NTN 16024
Description of NTN 16024
NTN 16024 is a Deep Groove Ball Bearing with Steel cage and Open,Inside Diameter: 120mm Outside Diameter: 180mm Thickness: 19mm Weight:1.374KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying NTN 16024 with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep Groove Ball Bearing.
Technical Data of NTN 16024
| Bearing Part |
NTN 16024 |
| Bearing type: | Deep Groove Ball Bearing |
| Seal type: | Open |
| Cage type | Steel cage |
| Dimension: | 120x180x19mm |
| Bore / d (mm) | 120mm |
| O.D/D(mm) | 180mm |
| Width/T(mm) | 19mm |
| Weight(kg) | 1.374kg |
| Brand: | NTN |
| Origin | Japan |
How to buy NTN 16024 from us or need some other NTN Deep Groove Ball Bearing just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .

