NTN 6228LLU
Description of NTN 6228LLU
NTN 6228LLU is a Deep Groove Ball Bearing with Steel cage and Rubber seals,Inside Diameter: 140mm Outside Diameter: 250mm Thickness: 42mm Weight:7.77KG
SIFT Bearing Co.,LTD is specialized in supplying NTN 6228LLU with stocks for years,welcome to contact us for details about this Deep Groove Ball Bearing.
Technical Data of NTN 6228LLU
| Bearing Part |
NTN 6228LLU |
| Bearing type: | Deep Groove Ball Bearing |
| Seal type: | Rubber seals |
| Cage type | Steel cage |
| Dimension: | 140x250x42mm |
| Bore / d (mm) | 140mm |
| O.D/D(mm) | 250mm |
| Width/T(mm) | 42mm |
| Weight(kg) | 7.77kg |
| Brand: | NTN |
| Origin | Japan |
How to buy NTN 6228LLU from us or need some other NTN Deep Groove Ball Bearing just leave a comment or contact us by email. we will reply you at our earliest .

